Click here to download the lastest calendar

MAR 01-Mar FRI NON STOP DUSI
MAR 02-Mar SAT Stanford festival - NOV
MAR 10-Mar SUN Cape Town Cycle tour
MAR 09/10 Mar SAT/SUN SA Canoe Polo Champs - Shongweni
MAR 10-Mar SUN WAVE SKI WP TRIALS
MAR 16-Mar SAT WCCU Jnr/Snr Sprint Champs  @ PEN
MAR 16/17 Mar SAT/SUN UMKO
MAR 17-Mar SUN Surf ski WP doubles champs
      K1 RIVER SEASON:
MAR 21-Mar WED Nekkies - Alfies - NOV
MAR 21-23 Mar THU/SAT SA Schools Sprints
APR 06-Apr SAT Surf ski There and Back Challenge 
APR 12-Apr FRI WCCU function
APR 13-Apr SAT Paarl - Le Bac - NOV
APR 14-Apr SUN WAVE SKI WP TRIALS
APR 20-Apr SAT TWO OCEANS RUNNING MARATHON
APR 20/21 Apr SAT/SUN ORANGE RIVER DECENT
APR 27-Apr SAT Surf ski Freedom Paddle - SA doubles
APR 28-Apr SUN Surf ski - SA singles champs
MAY 04-May SAT Marina da Gama K1 -NOV
MAY 11-May SAT Paarl - Lady Loch - NOV
MAY 11/12 May SAT/SUN ICF Canoe Polo festival
MAY 12-May SUN WAVE SKI WP TRIALS
MAY 18/19 May SAT/SUN WC K1/K2 Marathon Champs @ PEN
MAY 18-May SAT WAVE SKI Border open
MAY 22-May WED WP 10KM K1 Champs @ MIL
MAY 23-26 May THU/SUN ICF SPRINT WORLD CUP 1
MAY 25-May SAT Paarl - Skooltjie K1 - NOV
MAY 31 May-2 Jun FRI/SUN ICF MARATHON WORLD CUP
MAY 31 May-2 Jun FRI/SUN ICF SPRINT WORLD CUP 2
JUN 01-Jun SAT Gouda - Bridgetown 
JUN 02-Jun SUN WAVE SKI WP TRIALS
JUN 08-Jun SAT Hermon - Gouda 
JUN 09-Jun SUN COMRADES MARATHON KZN
JUN 15-Jun SAT Wellington - Hermon K1
JUN 15/17 Jun SAT/MON SA Marathon champs 
JUN 22-Jun SAT Pink Lady WP K1 champs
JUN 22/23 Jun SAT/SUN VAAL MARATHON 
JUN 29-Jun SAT Misverstand - Kleine Paradys
JUL TBC   WAVE SKI SA CHAMPS
JUL 03-06 Jul WED-SAT Berg River  Marathon K1
JUL 06-Jul SUN Scottburgh to Brighton
JUL 6-14 Jul SUN-SUN WAVE SKI WORLD CHAMPS
JUL 13-Jul SAT Free after Berg
JUL 13/14 Jul SAT/SUN Knysna Festival Canoe Polo
      K2 RIVER SEASON:
  OPEN SAT Franschhoek - Paarl K1
JUL 16-Jul TUE WP 10KM K2 Champs @ PEN
JUL 20-Jul SAT Wyzersdrif K2
JUL 27/28 Jul SAT/SUN Olifants Marathon K1
AUG 01-04 Aug THU/SUN ICF Jnr/U23 World sprints
AUG 03-Aug SAT Nekkies - Elandia K2
AUG 03-Aug SAT SELLA DESCENT
AUG 9-11 Aug FRI/SUN Push & Pull paddle Berg
AUG 8-11 Aug THU/SUN SA Schools K1 River Champs
AUG 17-Aug SAT Elandia - Robertson K2
AUG 21-24 Aug THU/SAT ICF Para Canoe World champs
AUG 21-25 Aug THU/SUN ICF Snr World sprints
AUG 24-Aug SAT Drew - Swellendam K2
AUG 25-Aug SUN Bontebok K2
AUG 31-Aug SAT Robertson - Bonnievale K2
AUG 31 Aug/1 Sep SAT/SUN SA Schools K2 champs; Libenberg vlei
SEP 07/08 Sep SAT/SUN Breede River Marathon WP K2
SEP 06/08 Sep FRI/SUN SA  Sprints
SEP 14-Sep SAT Gouda - Bridgetown K2
SEP 15-Sep SUN 50TH LIFFY DECENT
SEP 21-Sep SAT Lamond mini marathon
SEP 21/23 Sep SAT/MON Canoe Polo - Knysna Africa champs
SEP 21/22 Sep SAT/SUN WAVESKI WP open Lamberts Bay
SEP 23/29 Sep MON/SUN ICF World Surf Ski Champs
SEP 24-Sep TUE Eersterivier WW K1
SEP 24/29 Sep TUE/SUN ICF Slalom World Champs
SEP 27/28 Sep FRI/SAT FISH SA K2
      SUMMER SEASON
OCT 12-Oct SAT Surf ski 1 - 3 beaches
OCT 15/16 Oct TUE/WED ICF Masters marathon World  cup
OCT 17/20 Oct THU/SUN ICF World marathon champs
OCT 20-Oct SUN Surf ski 2 - CPC qualifier
OCT 26-Oct SAT Surf ski 3 - Langebaan
NOV 02-Nov SAT Junior Triple Series Race 1 TYG 
NOV 2/3 Nov SAT/SUN Surf ski - Peter Marlin EL
NOV 03-Nov SUN Surf ski  series 4
NOV 09-Nov SAT Junior Triple Series Race 2 PEN
NOV 9/10 Nov SAT/SUN Lowveld Crock
NOV 10-Nov SUN Surf ski 5 -  Oceana PBC
NOV 16-Nov SAT Junior Triple Series Race 3 PRL
NOV 17-Nov SUN Surf ski 6 -  Mil-Melkbos
NOV 24-Nov SUN Surf ski 7 -  2 Harbours Fhk
NOV 30-Nov SAT Surf ski 8 - Daniel Conradie 
DEC 01-Dec SUN Surf ski  series 9 - CPC qualifier
DEC 08-Dec SUN Surf ski 10 -  Peter Creese
DEC 21-Dec SAT Fenn Cape Point Challenge